sinema sitesi

PAYLAŞ

PAYLAŞ

ÖRGÜTLÜ BİRLEŞİK HALKIN GÜCÜ YENİLMEZ

[postlink] http://www.solkanal.com/2009/10/orgutlu-birlesik-halkin-gucu-yenilmez.html [/postlink] http://www.youtube.com/watch?v=_uCC-venMtUendofvid
[starttext]
örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez."/
dinleyin yükselen halkımızın sesini,/
sarsarak gökleri haykırıyor ileri./
örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez."/


"yürüyelim güzel geleceğe,
önümüzde şanlı bayrağımız.
yeni açan al bir çiçek gibi,
karanlığın ortasından fışkaracak.

dinleyin yükselen halkımızın sesini,
sarsarak gökleri haykırıyor ileri.
örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez."

***
Inti-Illimani, Şilili bir müzik grubu. Grubun adı Aymara dilinden gelir: "Inti", aynı zamanda ataları saydıkları yaratıcı tanrı Viracocha'nın oğlu İnka Güneş Tanrısı ve Güneş, "Illimani" de bir kuş olan kondor ve La Paz, Bolivya dolaylarında Illimani Dağı anlamına gelmektedir. Dolayısıyla kelimelerin birleşmesi "Illimani Dağı'nın güneşi" veya "Güneşin kondorları" demektir.

1967 yılının Mayıs ayında eski Santiago Teknik Üniversitesi'nde okuyan gençlerce kuruldu. 1973 yılında Şili diktatörü Pinochet'nin Salvador Allende'ye yönelik darbesi sırasında Avrupa'da konser vermekteydiler. Bu darbenin başarıya ulaşması sonucu 14 yıl boyunca ülkelerine geri dönemediler. Bu yıllar boyunca gruba İtalya evsahipliği yaptı. 1988`de yasakları kalktıktan kısa süre sonra Şili'yi turlayarak konser vermeye başladılar. Şili kültürünün temsilcileri olarak görülürler. 2002 yılı tarihli Viva Italia albümü, kendilerine kucak açan ülkeye bir teşekkür mahiyetindedir.
Grupta müzikal anlamda Horacio Salinas etkisi görülmekteydi, 2001 yılında yaşanan bölünme sonucunda üç önemli üye (José Seves, Horacio Durán ve Horacio Salinas) gruptan ayrıldı. Yerlerine Manuel Meriño, Cristián González ve Juan Flores geldi. Eski elemanların ayrılmasından sonra grubun aynı ismi kullanıp kullanamayacağı tartışma yarattı. Bu süreçte ayrılan üç eleman aynı isimle yeni bir grup kurdu. 2005`ten beri bu ismi taşıyan iki grup vardır: Inti Illimani Historico (José Seves, Horacio Durán ve Horacio Salinas), Inti-Illimani (Coulon kardeşler).
Inti Illimani popüler müzik geleneğinden gelen chitarra, tiple colombiano, charango, quatro venezolano, sikus, quena, rondador, bombo leguero, zampoña, maracas, guiro, quijada ve pandereta gibi çeşitli enstrümanlarla viyolonsel, kontrbas ve keman gibi klasik müzik enstrümanlarını birlikte kullanır.
Grup ilk dönemlerde geleneksel müziklerin yanısıra, Violeta Parra ve Victor Jara gibi bestecilerin eserlerini de seslendirmiştir. Daha sonraları kendi bestelerini yaparken Pablo Neruda ve Rafael Alberti gibi şairlerden yararlanmışlardır.


el pueblo unido jamás será vencido-Inti-Illimani

de pie, cantar
que vamos a triunfar.
avanzan ya
banderas de unidad.
y tú vendrás
marchando junto a mí
y así verás
tu canto y tu bandera florecer,
la luz de un rojo amanecer
anuncia ya
la vida que vendrá.

de pie, luchar
el pueblo va a triunfar.
será mejor
la vida que vendrá
a conquistar
nuestra felicidad
y en un clamor
mil voces de combate se alzarán
dirán
canción de libertad
con decisión
la patria vencerá.

y ahora el pueblo
que se alza en la lucha
con voz de gigante
gritando: ¡adelante!
el pueblo unido, jamás será vencido,
el pueblo unido jamás será vencido...

la patria está
forjando la unidad
de norte a sur
se movilizará
desde el salar
ardiente y mineral
al bosque austral
unidos en la lucha y el trabajo
irán
la patria cubrirán,
su paso ya
anuncia el porvenir.

de pie, cantar
el pueblo va a triunfar
millones ya,
imponen la verdad,
de acero son
ardiente batallón
sus manos van
llevando la justicia y la razón
mujer
con fuego y con valor
ya estás aquí
junto al trabajador

İNTİ İLLİMANI

[endtext]

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Bu şarkının sözlerini yayınladığınız için çook teşekkür. acaba türkçe sözlerin tamamını nerden bulabilir. bilen varsa yazsın arkadaşlar

Yorum Gönder

Yorumunuzla solkanal.com'a katkıda bulnduğunuz için teşekkür ederiz.

SOL KANAL FACEBOOK'TA

TAKİPÇİLERİMİZ

SolKanal'ı Email ile takip et

ARŞİV

 
DOSTÇA BİR ANIMSATMA: Bir avuç solcu sanatçı her türlü maddi zorluk ve baskılara rağmen sanatsal üretim yapmaya çalışıyor. Maddi durumunuz uygun ise filmleri, müzikleri internetten izlemeyiniz. Korsan ürün kullanmayınız. YASAL UYARI Bu sitede yeralan videolar Youtube.com sitesinde barındırılıp yayınlanmaktadır. Solkanal.com seçtiği videolara link vermektedir. Videoların telif hakkı ile ilgili yasal sorumluluk youtube.com'a aittir. Yine de telif hakkı size ait olan bir videoyu kaldırmamızı isterseniz solkanal@solkanal.com adresine mail.atınız *** This site does not store any files on its server.We only index and link to content provided by other sites.If you have any doubts about legality of content or you have another suspicions, feel free to contact us HERE - Thank you.