sinema sitesi

PAYLAŞ

PAYLAŞ

SİNEMA: OTOBÜS (TAMAMINI İZLEYEBİLİRSİNİZ)

[postlink] http://www.solkanal.com/2011/07/sinema-otobus-tamamini-izleyebilirsiniz.html [/postlink]
http://www.youtube.com/watch?v=k_2IZXUkhRwendofvid [starttext]

Otobüs, 1974 yılında, Tunç Okan tarafından çevirilen ve uzun yıllar Türkiye'de gösterimi yasak olan Türk filmi.
Bu film o güne kadar oyuncu olan Tunç Okan'ın ilk yönetmenlik denemesidir. Film İsveç'e kaçak işçi olarak götürülen, bir otobüs dolusu köylerinden başka bir şehir görmemiş insanın, Stokholm'e vardıktan sonra başlarından geçenleri (şaşkınlığı, çaresizliği, imkânsızlığı, şokları) Doğu-Batı ekseninde çok çarpıcı bir şekilde anlatmaktadır.
Bu dönemde reddedilen filmlerden biri de Tunç Okan'ın "Otobüs" filmiydi.
Gerekçe, Türkleri küçük düşürmesi ve aptal göstermesi, ayakta işeyen işçilerin ellerini yıkamadan sofraya oturmasının örf ve adetlere aykırı bulunması, sofrada bayat ekmek ve soğan bulunmasının Türklerin kötü beslendiği izlemi verdiği, şoförün dönülmez levhasına rağmen dönmesini Türklerin trafik kurallarına uymaması, plastik sosisleri kemirmesini küçültücü buluyordu.
Bu dönemde en çarpıcı şey ise filme Yaşar Kemal ve Aziz Nesin'in karşı çıkmasıydı.

Yönetmen:Tunç Okan
Yapımcı Tunç Okan
Senarist:Tunç Okan
Oyuncular:Tuncel Kurtiz, Tunç Okan,Björn Gedda,Aras Ören
Müzik:Zülfü Livaneli
Görüntü yönetmeni Güneş Karabuda
Stüdyo: Pan Film
Yapım yılı:1974, Türkiye
Dil: Türkçe
[endtext]

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuzla solkanal.com'a katkıda bulnduğunuz için teşekkür ederiz.

SOL KANAL FACEBOOK'TA

TAKİPÇİLERİMİZ

SolKanal'ı Email ile takip et

ARŞİV

 
DOSTÇA BİR ANIMSATMA: Bir avuç solcu sanatçı her türlü maddi zorluk ve baskılara rağmen sanatsal üretim yapmaya çalışıyor. Maddi durumunuz uygun ise filmleri, müzikleri internetten izlemeyiniz. Korsan ürün kullanmayınız. YASAL UYARI Bu sitede yeralan videolar Youtube.com sitesinde barındırılıp yayınlanmaktadır. Solkanal.com seçtiği videolara link vermektedir. Videoların telif hakkı ile ilgili yasal sorumluluk youtube.com'a aittir. Yine de telif hakkı size ait olan bir videoyu kaldırmamızı isterseniz solkanal@solkanal.com adresine mail.atınız *** This site does not store any files on its server.We only index and link to content provided by other sites.If you have any doubts about legality of content or you have another suspicions, feel free to contact us HERE - Thank you.