sinema sitesi

PAYLAŞ

PAYLAŞ

CÜNEYT ARKIN'IN "KOMÜNİST" KONUŞMASI: "BU DÜNYA BİZİM ULAN, HIYAR!"

[postlink] http://www.solkanal.com/2014/02/cuneyt-arkinin-komunist-konusmasi-bu.html [/postlink]
http://www.youtube.com/watch?v=FABmCaRWFTYendofvid [starttext] Yavuz Özkan'ın yönettiği 1978 tarihli Maden filminden sahneler...
Film bir maden ocağında bir devrimciyi ve işçilerle olan hikâyesini anlatmakta. İlyas (Cüneyt
 Arkın) maden ocağındaki sahip oldukları kötü koşullarla daha fazla çalışmak istemediklerini bütün işçilere anlatmaya çalışan bir devrimcidir. Bu çabaları sonuç verir ve Nurettin (Tarık Akan) ve arkadaşlarını sarı sendikanın etkisinden kurtarır. O sıralarda göçük altında kalan işçilerin bunda etkisi büyüktür. İşçilerin huzursuzluğunu yatıştırmak için maden sahibi şehre lunapark getitirir. Bu olumsuz durumu aşmak ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için İlyas ve Nurettin bir imza kampanyası düzenlerler. Bu faaliyetleri yürütürken İlyas'a patronun adamları suikast düzenler. Bundan sonra işçilerin kendi aralarındaki dayanışması artar ve ilk önce iş yavaşlatma daha sonra İlyas'ın göçük altında kalmasıyla greve giderler.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

OyuncuRolü
Cüneyt Arkınİlyas
Tarık AkanNurettin
Hale Soygazi
Meral OrhonsayNurettin'in karısı
Halil Ergün
Baki Tamer
Nurhan Nur
Ahmet Turgutlu
İhsan Yüce

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

15. Antalya Film Festivali
Maden (1978)..........Tarık Akan ..........En İyi Erkek Oyuncu
Maden (1978)..........Meral Orhonsay ..........En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Maden (1978)..........Hale Soygazi ..........En İyi Kadın Oyuncu
Maden (1978)..........Yavuz Özkan ..........En İyi Film


[endtext]

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuzla solkanal.com'a katkıda bulnduğunuz için teşekkür ederiz.

SOL KANAL FACEBOOK'TA

TAKİPÇİLERİMİZ

SolKanal'ı Email ile takip et

ARŞİV

 
DOSTÇA BİR ANIMSATMA: Bir avuç solcu sanatçı her türlü maddi zorluk ve baskılara rağmen sanatsal üretim yapmaya çalışıyor. Maddi durumunuz uygun ise filmleri, müzikleri internetten izlemeyiniz. Korsan ürün kullanmayınız. YASAL UYARI Bu sitede yeralan videolar Youtube.com sitesinde barındırılıp yayınlanmaktadır. Solkanal.com seçtiği videolara link vermektedir. Videoların telif hakkı ile ilgili yasal sorumluluk youtube.com'a aittir. Yine de telif hakkı size ait olan bir videoyu kaldırmamızı isterseniz solkanal@solkanal.com adresine mail.atınız *** This site does not store any files on its server.We only index and link to content provided by other sites.If you have any doubts about legality of content or you have another suspicions, feel free to contact us HERE - Thank you.