sinema sitesi

PAYLAŞ

PAYLAŞ

ALTIN PALMİYE ÖDÜLLÜ YILMAZ GÜNEY FİLMİ: YOL

[postlink] http://www.solkanal.com/2014/07/altin-palmiye-odullu-yilmaz-guney-filmi.html [/postlink]
http://www.youtube.com/watch?v=mIZxu6HAb2Uendofvid
[starttext]Sıkı yönetimin en acılı günlerinde İmralı Yarı Açık Cezaevi'nden verilen izinle köylerine, evlerine gitmek isteyen beş mahkumun yolda yaşadıkları zorluklar ve insan hayatlarının dramı sunuluyor.

Yol, senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan, Şerif Gören tarafından yönetilen 1981 yılı yapımı Türk filmi. Filmin senaryo aşamasındaki adı Bayram'dı.
Şerif Gören'den önce "Bayram" adıyla Erden Kıral tarafından çekilmeye başlanmıştır. Yılmaz Güney bilinmeyen bir nedenden dolayı, filmi daha sonra Erden Kıral'dan alıp Şerif Gören'e teklif etmiştir. Gören filmi önceki ekipten bir tek Tarık Akan'ı tutarak ve Yılmaz Güney'in senaryosundaki 12 karakteri beşe indirerek yeni bir ekiple çekmiştir. Filmin çekilen ham görüntüleri yurtdışına kaçırılarak Yılmaz Güney'in başında bulunduğu bir ekip tarafından kurgulanmıştır.
1982'de Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülü almıştır.
Film, 1999 yılında Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Vakfı ve Fatoş Güney'in çabalarıyla İmaj Stüdyoları tarafından restore edilmiş, aynı yılın Şubat ayında gösterime girmiştir.

12 Eylül darbesinin yarattığı toplumsal sorunlara ve Kürt sorununa değinen filmin Türkiye'de gösterimi 1999 yılına kadar yasaktı. Film ancak 1999 Şubat'ında, restore edilmiş haliyle vizyona girebilmiştir.
1989 yılında, Samsun'da bir evde video kasetle Yol filmini izleyen beş üniversite öğrencisi gözaltına alındı.
"Yol", 1983 yılında ABD'de Altın Küre (Golden Globe) ödüllerine de "En İyi Yabancı Film" dalında aday oldu.
Yönetmen
Şerif Gören
YapımcıYılmaz Güney
SenaristYılmaz Güney
OyuncularTarık Akan
Şerif Sezer
Halil Ergün
Meral Orhonsay
MüzikZülfü Livaneli
Görüntü yönetmeniErdoğan Engin
KurguYılmaz Güney
StüdyoGüney Film
Cactus Film
Maran Film
Yapım yılı1981,
Süre114 dakika
ÜlkeFransa
İsviçre
Türkiye
DilTürkçe
[endtext]

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuzla solkanal.com'a katkıda bulnduğunuz için teşekkür ederiz.

SOL KANAL FACEBOOK'TA

TAKİPÇİLERİMİZ

SolKanal'ı Email ile takip et

ARŞİV

 
DOSTÇA BİR ANIMSATMA: Bir avuç solcu sanatçı her türlü maddi zorluk ve baskılara rağmen sanatsal üretim yapmaya çalışıyor. Maddi durumunuz uygun ise filmleri, müzikleri internetten izlemeyiniz. Korsan ürün kullanmayınız. YASAL UYARI Bu sitede yeralan videolar Youtube.com sitesinde barındırılıp yayınlanmaktadır. Solkanal.com seçtiği videolara link vermektedir. Videoların telif hakkı ile ilgili yasal sorumluluk youtube.com'a aittir. Yine de telif hakkı size ait olan bir videoyu kaldırmamızı isterseniz solkanal@solkanal.com adresine mail.atınız *** This site does not store any files on its server.We only index and link to content provided by other sites.If you have any doubts about legality of content or you have another suspicions, feel free to contact us HERE - Thank you.